Remarketing Nedir ?

Remarketing Nedir ?

Remarketing Nedir?
Remarketing’de müşteriye farklı bir kanallar üzerinden örneğin e-posta, SMS, anlık bildirim gibi pazarlama çalışmaları ile ulaşılır. Remarketing’de web sitesini ziyaret eden müşterinin neden istenilen aksiyonu gerçekleştirmediğine odaklanılır. Genellikle birlikte kullanılan bu pazarlama yöntemleri ile e-ticarete internet sitesine gelip,ürün satın almadan siteden ayrılan kullanıcılara, farklı kanallar aracılığıyla site tekrar karşısına çıkartılır. Siteyi ziyaret eden müşterinin satın alma aksiyonunu gerçekleştirmesi için uygulanan stratejilere yöneliktir. Potansiyel müşterinin ilgilendiği ürün için anahtar kelime, IP gibi bilgilerini data olarak kullanabilirsiniz. Kullanıcı başka sitelerde sörf yaparken Google robotu tarafından arşivlenen bilgilere karşılık gelen ürün görseliniz müşteriye yeniden hatırlatılır. Bu şekilde müşteriyi yeniden ürüne çekmiş yani yeniden pazarlama yapmış olursunuz.

Remarketing Nasıl Yapılır ?
Google Ad kullanılarak yapılan Remarketing çalışmalarında hesabınızda Remarketing kodu oluşturabilirsiniz. Bu kodu internet sitenizde müşterilerinizi çekmek istediğiniz alanlara veya kategorilere eklemeniz durumunda sitenizi ziyaret eden kullanıcıları yeniden hedeflendirilmiş (retargeting) bir şekilde satın alma eylemine hazırladığınız içerik ile yeniden yönlendirmiş (remarketing) olacaksınız.

Remarketing Nedir ? Çalışmalarına Örnekler;
‘Sepette ürünleriniz sizi bekliyor’ ;

Daha öncesinde e-ticaret sitesine gelmiş almak istediği ürünleri sepetine ekleyip ardından satın alma eylemini gerçekleştirmeniz potansiyel müşteriyi aksiyona geçirmek için hatırlatma içerikli bir remarketing çalışmadır.

Daha Önce Alışveriş Yapanlara Ulaşma;

Remarketing ile sitenizden daha önce alışveriş yapanları hedefleyerek yeniden satışa yönlendirebilirsiniz. Örnek olarak internet sitenizden alışveriş yapan kişilere özel para puan avantajları içeren reklam çalışmalarını remarketing ile alışveriş yapan kişilerin karşısına çıkarabilirsiniz. 

Remarketing Markanıza Neler Katar?
1- Remarketing kullanarak yaptığınız reklam kampanyalarında piyasa araştırması yapan potansiyel müşterilerinizin ürün veya hizmetinizi hatırlatma şansı yakalarsınız.

2- Markanızın e-ticaret kanalında satın alma aksiyonunu almamış ama ürünle temasa girmiş müşterinin aklında yer edinerek satın alma eylemine yönlendirirsiniz.

3- E-ticaret kanalınızdan alışveriş yapmış kişileri remarketing ile yeniden alışverişe yönlendirmek, müşteri sadakatini kazanmanızda etkili olur ve marka güvenilirliği artırır.
DİĞER YAZILAR